Ľuboš Ziman vyskúšal Subaru až do víťazného konca

V rámci pretekov AUTOPOLA Jankov vŕšok 2023 sa divákom po takmer tri štvrte roka dlhej pauze predstavil aj Žarnovičan Ľuboš Ziman. A treba povedať, že veľmi úspešne.


Pauza, ktorú Ľuboš Ziman v pretekaní mal bola zapríčinená prestavbou vozidla Subaru Impreza. Auto dostalo nový bezpečnostný rám, nový motor, podvozok, ale aj nové karbónové dielce. Celé auto je v tomto momente o poznanie ľahšie a výkonnejšie. Samozrejme touto úpravou sa zmenili aj jeho jazdné vlastnosti a tak Ľuboš na Jankovom vŕšku hlavne skúšal Subaru a hľadal jeho limity. 

„Úpravy, ktoré sme na Subaru spravili sa mi celkom pozdávajú. Funguje však úplne inak ako tomu bolo v minulom roku a tak si naň musím najskôr trochu zvyknúť,“ povedal Ľuboš po úvodných tréningových jazdách. 


V sobotu, po opatrnejšom začiatku postupne Ľuboš zrýchľoval a po prvej súťažnej jazde to vyzeralo, že bude atakovať umiestnenie v TOP 5 v rámci absolútneho poradia slovenského šampionátu. V druhej súťažnej jazde však Ľuboš dosiahol o takmer osem sekúnd horší čas ako v prvej jazde. Napriek tomu z toho bolo desiate miesto absolútneho slovenského poradia a tretie miesto v triede 3a.

„Neviem, ale asi som to auto prechválil. Ide fantasticky, ale v tejto jazde sa niečo stalo a vyzerá akoby išlo v núdzovom režime. Neviem čo sa deje, ale viac ako päťtisíc otáčok nechce točiť. Uvidíme, ideme zistiť čo sa stalo. Inak som s ním maximálne spokojný. Teraz ma trošku zradilo, tak dúfam, že to nebude nič vážne,“ vysvetlil v cieli Ľuboš Ziman.


V nedeľu sa počasie na Jankovom vŕšku komplet zmenilo a trať zaliali potoky vody. Ľuboš si tak mal možnosť vyskúšať ako funguje Impreza aj na vode. A opäť sa zdalo, že si spolu rozumejú. V súťažných jazdách spoločne dosiahli čas, ktorý ich ihneď katapultoval nielen na štvrté miesto slovenského absolútneho poradia, ale Ľuboš Ziman sa mohol tešiť aj z druhého víťazstva v triede 3a vo svojej kariére. Okrem toho mu v skupine 3 patrilo tretie miesto a rovnaké umiestnenie dosiahol aj v skupine 5 v rámci seriálu FIA Zóna strednej Európy.

„S vodou nemám veľa skúseností, ale viditeľne mi pasuje. Čo sa týka auta, to chalani čo sú tu so mnou sú šikovný, trošku to odvetrali a už je to v poriadku. S mojimi jazdami som maximálne spokojný, no a čo sa týka umiestnenia, potešilo ma, ale pravdu povediac neočakával som to. Moja veľká vďaka patrí všetkým partnerom, ale hlavne Jankovi Liptákovi a L Racing Teamu za prípravu auta a S.O.S. Truck za podporu a pomoc na pretekoch, no a samozrejme mojej rodine,“ doplnl spokojný a vysmiaty Ľuboš Ziman.


Seriál slovenských kopcových majstrovstiev bude pokračovať poslednými dvoma kolami v polovici mesiaca september na Ostrej Lúke pri Zvolene. A Ľuboš Ziman tu určite chýbať nebude.


Miro Majláth