L Racing na motokárach v sezóne 2020

Profesionálny automobilový tím L Racing pôsobí v motoristickom športe už mnoho rokov. Jeho bránami si prešlo veľa výborných jazdcov rely a pretekov do vrchu. V roku 2020 povýšili svoje pretekanie o stupeň vyššie: svoje aktivity obohatili o rozvoj mladých talentov a ich zverenec je len 15-ročný Jozef Pitko ml. z Rožňavy. Ten má za sebou svoju prvú skutočnú sezónu v motokárach.

Jozef však nie je žiaden športový nováčik: má napríklad titul MSR v bojovom umení taekwondo, venoval sa tiež motokrosu a hokeju, neskôr pričuchol k halovým motokáram. Napokon, autá má v génoch aj vďaka otcovi, ktorý sa pohyboval v slovenskom motoršporte niekoľko rokov.

Keďže každý šport si vyžaduje maximum času, úsilia a odbornosť, Pitkovu motokárovú kariéru spravujú profesionáli z Kontár Family Racing Team. Majú za sebou takmer 20-ročnú históriu a na konte napríklad tituly Majstra SR 2017, Vicemajstra strednej a východnej Európy 2017 a niekoľko titulov Slovenského kartingového pohára (Open cup).

Jozef v roku 2020 sedlal motokáru s podvozkom Croc Promotion, s dvojtaktným motorom Rotax (125 cm3).

Sezóna sa začala intenzívnou prípravou na testoch v Taliansku (17.-23. februára). Mladý Rožňavčan neskôr gumoval novú trať Slovenského motokárového centra areálu Slovakia Ring počas celodenných testov v máji aj v júni. Onedlho na to sa ocitol v ostrej konkurencii Slovenského kartingového pohára (SKP) a opäť na Slovakia Ringu. V triede Rotax Junior sa hneď v prvej jazde prepracoval na 6. miesto. V druhej jazde skončil v daždi na 2. mieste. Po konečnom sčítaní bodov to bolo skvelé 4. miesto celkovo.

O týždeň neskôr (26.-28.6.) sa na Slovakia Ringu konal aj Moravský pohár. Tam sa Jožko kvalifikoval na 10. mieste, no hneď v prvej jazde mal kolíziu, po ktorej odstúpil. Do druhej ostrej jazdy mohol odštartovať aspoň zo 14. priečky a preteky dokončil na 12. mieste. Jozefovi na konci patrilo 11. miesto celkovo a v rámci MSR skončil rovnako na 11. priečke.

Po úvodných dvoch podujatiach na Slovakia Ringu pokračoval Jozef testovaním a tréningom v rakúskom Speedworld centre v Bruck an der Leitha. Tam sa zúčastnil aj ďalšieho podujatia Slovenského kartingového pohára (SKP). V prvej jazde skončil na 4. mieste a v druhej na 6. priečke. Celkovo z toho bolo 5. miesto.

Potom už nasledovalo ďalšie - tretie zaujímavé podujatie SKP na trati v Dlhej pod úpätím Malých Karpát. Jozef si nepočínal vôbec zle: s pogumovanejšou stopou na inak "zelenej" nevyjazdenej trati sa napokon kvalifikoval na skvelom 2. mieste a oboje pretekov skončil rovnako na 2. priečke!

Dvadsaťdva jazdcov jeho triedy Rotax Junior pretekalo onedlho opäť v rakúskom Bruck and der Leitha, tentokrát v seriáli Moravský pohár. Už počas voľných tréningov dosahoval Jozef slušné časy, no kvalifikácia napokon nedopadla v hustej premávke ideálne a tak mu patrilo 12. miesto. V troje pretekoch napokon obsadil postupne 14., 12. a 11. miesto, z čoho vyšlo na celkovo 10. priečku.

Koniec leta patril ešte SKP na známej trati v Trebaticiach. Čoraz skúsenejší a vyjazdenejší Jožko si tu úspešne vyjazdil 2. miesto v kvalifikácii a rovnako aj v oboje pretekov (celkovo skončil 2.).

Skvelá učňovská sezóna 2020 v podaní mladého Rožňavčana žala svoje ovocie: v Slovenskom kartingovom pohári (SKP) skončil Jozef v triede Rotax Junior na skvelom 2. mieste zo 14 klasifikovaných. Napriek zložitej sezóne ovplyvnenej pandémiou COVID-19 je na čom stavať v roku 2021.