L Racing: Divoký západ, divoká úvodná rely

2. OMV MaxxMotion Rally Slovakia Ring 2021: táto deštrukčná derby, ako ju opísal spoluorganizátor, odštartovala tohtoročnú sezónu národných Majstrovstiev Slovenska v rely (MSR). Súťaž na Slovakia Ringu si užili dosýta aj posádky profesionálneho tímu L Racing.

Prostredie permanentného autodrómu nepatrí k štandardnej lesnej "rely džungli", ako ju poznáme na tratiach východného Slovenska. Obslužné komunikácie, ktoré tvorili značnú časť rýchlostných skúšok, sú na šírku jedného auta a orientácia je tu náročná. Pridajte k tomu studené veterné počasie, dlhú zimnú pretekársku pauzu a máte zarobené na všemožné problémy...

Napriek nástrahám, ktoré doslova vymlátili polovicu štartového poľa, si L Racing nepočínal úplne zle... Napríklad Vladimír Vlha s Mariánom Kalinom si oficiálnu majstrovskú rely vyskúšali po prvýkrát. S Mitsubishi Lancer EVO IX si na konci dvojdňovej a dvojetapovej rely vyjazdili pekné 10. miesto absolútne a 2. v triede 3.

Vladimír Vlha: "V rámci momentálnych možností bol atypický Slovakia Ring jediné možné riešenie na usporiadanie súťaže Majstrovstiev Slovenska. Nie je to síce "klasická" trať rely, no napriek tomu mala klasický riadny priebeh. Technicky náročná trať bola veľmi dobrá na rozjazdenie sa takto na začiatku sezóny. Organizačne to bolo veľmi dobre zvládnuté, bez akýchkoľvek problémov. Pre mňa to bola premiéra v MSR, preto bol cieľ dokončiť celú súťaž, čomu sme prispôsobili naše tempo. Nakoniec z toho bolo pekné 10. miesto absolútne a 2. miesto v triede 3."

Maroš Kysucký a Peter Krišanda štartovali v Slovenskom rely pohári (SRP) na známom Mitsubishi Lancer EVO IV. Napriek pomerne "čerstvej" nevyjazdenej pohonnej jednotke sa s ňou vyskytli problémy a súťaž nedokončili. Oveľa lepšie sa v SRP nedarilo prvýkrát spolu štartujúcej dvojici Tibor Nagy/Gabriel Szenderák (Subaru Impreza WRX STI): neľahká navigácia na kľukatých rýchlostných skúškach Slovakia Ringu si vyžiadala značné časové straty. Róbert Kováč a Pavol Knapek absolvovali na Nissane 350Z povinnú rely školu.

Ján Lipták, manažér tímu L Racing dodáva: "Bola to náročná rely, s veľmi veľkým "odpadom" a skutočná česť patrí každému, kto súťaž dokončil. Pevne verím, že sa opäť vrátime aj na klasické rýchlostné skúšky v slovenských lesoch, i keď vďaka patrí organizátorom na Slovakia Ringu, že usporiadali kvalitnú úvodnú súťaž sezóny MSR."