L Racing a Dobšinský kopec

Automobilový šport ukázal uplynulý víkend svoju tienistú stránku: medzinárodné preteky automobilov do vrchu Dobšinský kopec prerušila už po prvom tréningu vážna nehoda. Organizátor musel podujatie predčasne ukončiť.


Nebezpečenstvo vysokej rýchlosti na pretekoch s použitím bežnej cestnej komunikácie nie je nič nezvyčajné. Automobilové preteky patria odjakživa na takéto trate. Nie všetko však patrí do kompetencie usporiadateľov a bez štátnej pomoci pri výmene bezpečnostných bariér to jednoducho nejde.


Veľké očakávania na našom významnom medzinárodnom podujatí (Majstrovstvá Slovenska aj Majstrovstvá Európy), ktoré pred rokom zrušila pandémia, tak dostali druhú nešťastnú facku. Osud si však niekedy nevyberá. Jazdci absolvovali prakticky jediný tréning.


L Racing tu mal v talóne niekoľko šikovných pretekárov. Tibor Nagy (Subaru Impreza) však nedokončil ani prvý tréning kvôli poruche s prehrievaním, ktorú tím určite odstráni. Matej Lázár sa tešil na svoje prvé medzinárodné preteky v kokpite žiguli VAZ 2101. Napokon dokončil druhý tréning, na ktorom štartoval ešte pred samotnou nehodou. Michal Žiak so Škodou Fabiou R5 si vyskúšal na prvom tréningu aspoň nekonečnú rovinku na obmedzovači. Gyorgy Markovics z Maďarska dal rovnako len 1. tréning na BMW M3. Gabriel Szenderák v pretekoch pravidelnosti odštartoval na historickej Škode 110 R: nejde tam o maximálne rýchlosti, ale o precíznu jazdu s dosahovaním určených časov. Samozrejme nechýbal Denis Pavlík, opäť na Mitsubishi Lancer EVO IX.

Denis Pavlík: "Na Dobšinú sa každoročne teším, veď je to náš domáci kopec. Tento rok sme mali pripravené Mitsubishi Lancer EVO IX z dielne Špavo Racing. Pri prvej jazde som mal veľmi dobrý pocit z auta, aj z atmosféry okolo trate. Do druhého tréningu som už neodštartoval a ostal stáť ako tretie auto v poradí. Jazdcovi a maršálovi prajem skoré uzdravenie. Veľké poďakovanie patrí pánovi Liptákovi a celému L Racingu, Marekovi Špavelkovi a jeho chlapcom mechanikom. Snáď sa ešte tento rok uvidíme na niektorom podujatí."


Ján Lipták, manažér tímu L Racing: "Nesmierne nás mrzí nehoda na Dobšinskom kopci a prajeme obom skoré uzdravenie. Takto si naše veľké preteky určite nikto nepredstavoval, najmä po ich zrušení minulý rok kvôli covidu. Žiaľ, automobilový šport vie byť občas nevyspytateľný. Držíme palce organizátorom aj mestu Dobšiná, aby sa s touto situáciou popasovali čo najlepšie a dúfam aj so štátnou podporou."